Login






I've forgotten my password
Cygnet
Cygnet Rowing Club
on the Tideway since 1890
CSSC Sports and Leisure

RESULTS

1999 2010 results can be viewed on the old Cygnet website

Filter by year:

Articles per page: 10 | 50 | 100 | All
  • St. Neots Regatta Win

    27th July 2109

    Masters A/B 1x Ross Stewart ...

  • Oxford City Regatta Win

    18th August 2018

    Open 4+ S. Livingstone, I. Schofield, R. Harris, S. Sears, A. Constantini (cox) ...

  • Richmond Regatta Win

    30th June 2018

    Tier 1 4+ S. Livingstone, I. Schofield, N. Rae, S. Sears, G. Hensher (cox) ...

  • Borne Regatta Win

    12th May 2018

    Open 4+ S. Livingstone, I. Schofield, N. Rae, S. Sears, G. Hensher (cox) ...

  • Chiswick Regatta Win

    5th May 2018

    Tier 1 4+ G. Furby, I. Schofield, N. Rae, S. Sears, H.Steedman (cox) ...

  • Peterborough Summer Regatta Win

    12th August 2017

    IM3 4+ R. Harries, I. Schofield, S. Livingstone, S. Sears, G. Hensher (cox) ...

  • Kingston Regatta Win

    8th July 2017

    IM3 1x D. French ...

  • Richmond Regatta Win

    24th June 2017

    IM3 4+ R. Harris, I. Schofield, S. Livingstone, S. Sears, M. Israel (cox) ...

  • Barnes & Mortlake Regatta Win

    10th June 2017

    Novice 4+ R. Harris, I. Schofield, S. Livingstone, S. Sears, G. Furby (cox) ...

  • Chiswick Regatta Win

    29th April 2017

    Novice 1x D. French ...

  • Scullers Head Pennant

    26th November 2016

    Masters B Novice (97 overall) D. French ...

  • Veteran Fours Head Pennant

    13th November 2016

    Masters novice IV+ N. Rae, C. Cabrera, J. Pugh, S. Livingstone, A. Costantini (cox) ...

  • Borne Regatta Win

    9th May 2015

    Mixed Intermediate II 4+ K. Mountain, C. Williams (both BBLRC), S. Gibbons, M. Byrne, S. Cole (cox) ...

  • Henley Royal Regatta Qualification

    27th June 2014

    Silver Goblets and Nicholls Challenge Cup qualified N. Bates, D. French ...

  • Twickenham Regatta Win

    24th May 2014

    Masters E 1x J. Pugh ...

  • Putney Town Regatta Wins

    17th May 2014

    Intermediate III 4x S. Gibbons, J. Pugh, P. Persad, N. Pickford Intermediate III 2x S. Gibbons, M. Byrne ...

  • Borne Regatta Win

    10th May 2014

    Novice 2x S. Gibbons, M. Byrne ...

  • Hammersmith Regatta Win

    26th April 2014

    Senior 2 N. Bates, D. French ...

  • Twickenham Regatta Win

    25th May 2013

    Senior 2 N. Bates, D. French ...

  • Barnes & Mortlake Regatta Win

    9th June 2012

    Mixed Intermediate III 4+ F. Fahy, R. Rangecroft (both BBLRC), J. Pugh, R. Henderson, M. Israel (cox) ...

  • Twickenham Regatta Win

    19th May 2012

    Twickenham Regatta Novice 4+ B. Jenkins, J. Jenkins, P. Sheaf, T. Gilbert, M. Israel (cox) ...

  • Borne Regatta Wins

    28th April 2012

    Intermediate II 2  G. Hunter, B. De Groot Mixed Intermediate III 4+ J. Meier, J. Broadhurst (both BBLRC), P. Sheaf, R. Henderson, D. Gledhill (BBLRC cox) ...

  • Oxford City Sprint Regatta Win

    21st August 2011

    Intermediate II 2x L. Gannon, M. Perucchini ...

  • Henley Royal Regatta Qualification

    29th June 2011

    Silver Goblets and Nickalls' Challenge Cup qualified N. Bates, D. French - qualified Thames Cup pre-selected M. Clarke, N. Pickford, N. Wyatt, B. Thomas, A. Naylor, B. De Groot, S. Gibbons, R. Henderson, M. Israel (cox)   ...

  • Richmond Regatta Win

    25th June 2011

    Novice 4+ P. Hunt, P. Levetsky, G. Hunter, P. Simpson, S. Gibbons (cox) ...

  • Twickenham Regatta Win

    28th May 2011

    Intermediate I 2 N. Bates, D. French ...

  • Chiswick Regatta Wins

    30th April 2011

    Intermediate II 8+ M. Clarke, N. Pickford, S. Gibbons, N. Bates, I. Mountain, R. Henderson, A. Naylor, B. De Groot, M. Israel (cox) Intermediate II 4+ S. Gibbons, N. Bates, A. Naylor, N. Pickford, C. Bayley (cox) Intermediate III 4+ M. Clarke, R. Henderson, I. Mountain, B. De Groot, M. Israel...

Page 1 of 1

CYGNET ROWING CLUB


The Civil Service Boathouse,
Riverside Drive,
Dukes Meadows,
Chiswick
W4 2SH


2020 Tidal predictions (pdf)